Články

zrýchlenie notebooku

Notebook je pomalý, ako ho zrýchliť ?

Nevýrazný výkon notebooku (NB) môže mať viacero príčin. Napríklad pomalý procesor (CPU), nedostatok pamäte (RAM), pomalý disk (Storage) alebo aj samotné Windows. Na preskúmanie možností zrýchlenia notebooku potrebujeme pomocníka - program Speccy. Tu je link na jeho stiahnutie: Speccy.

 

Nainštalujeme si ho a spustíme:

speccy_summary eb2

 

Začneme procesorom. Tu zistíme jeho benchmark (výkon):

bench_eb

 

Pokračujeme pamäťou. V záložke RAM zistíme, či je v notebooku voľný slot (Free memory slots) pre pridanie RAM:

speccy_ram eb2

 

Ďalej pozrieme na disk. Podstatný údaj je vo vnútornej zátvorke: (SSD) je rýchly disk, (SATA) je pomalý disk.

A nakoniec zistíme, či máme Windows 32-bit alebo 64-bit, pretože Windows 32-bit nevie pracovať s viac ako 3,3GB RAM. Prekonať túto hranicu je možné jedine inštaláciou 64-bit Windows.

Čo odporúčame ? Zrýchlenie za rozumnú cenu.

Ak máme 32-bit Windows 7, 8, 8.1, alebo výkon procesora menej ako 1500, tak odporúčame zvážiť investíciu do nového notebooku, pretože procesor sa vymeniť nedá a kúpa nových Windows sa neoplatí.

Ak je výkon procesora viac ako 1500, tak odporúčame zrýchliť notebook. V prípade 32-bit Windows 10 nainštalovať 64-bit Windows 10. RAM navýšiť aspoň na 8GB. Ak máme disk (SATA), tak ho vymeniť za rýchly SSD.

Ako postupovať ? Vyberte si požadované úpravy notebooku. Spôsob dopravy zvoľte "DPD vyzdvihnutie a vrátenie na adresu". NB je potrebné správne zabaliť, aby nedošlo k poškodeniu počas prepravy. Po doručení NB ku nám vykonáme úpravy a zašleme späť. Na SSD urobíme identickú kópiu pôvodného disku, Windows tak nabehne v pôvodnom stave. Súčasťou služby je aj vyčistenie NB od prachu a nečistôt. SSD aj RAM majú záruku 5 rokov. Dodržujeme platnú legislatívu o ochrane osobných údajov. V prípade akýchkoľvek problémov Vás budeme kontaktovať.

Inštalácia 64-bit Windows 10 je možná iba za predpokladu platnej licencie Windows. V prípade takejto inštalácie Windows zostane na Vás následne nainštalovať programy, ktoré budete používať. Spolu s NB Vám vrátime aj pôvodný disk, môžete si na neho objednať externý box. Takto budete mať prístup ku všetkým údajom na pôvodnom disku.

Mám záujem.